Aktualności

Nie daj się nabrać na fałszywe SMSy

19.12.2023

Szanowni Państwo,

mając na względzie konieczność informowania o zagrożeniach oraz ochrony przed niebezpieczeństwami w świecie cyfrowym, w załączeniu przekazujemy informację odnoszącą się do prób wyłudzenia danych od użytkowników kart za pośrednictwem fałszywych SMS-ów.

Jest to jedna z najczęściej występujących aktualnie metod ataków, które nasiliły się w okresie przedświątecznym.

Jednocześnie informujemy, że jest to kampania informacyjna, a my jako Bank dbamy o bezpieczeństwo naszych klientów.

Przypominamy! Bezpieczeństwo Twoich środków zależy głównie od Ciebie.

Opis działania cyberprzestępców

Schemat działania cyberoszustów opiera się na masowej wysyłce wiadomości SMS z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem przesyłki. Najczęściej przestępcy podszywają się pod wizerunki najbardziej rozpoznawalnych dostawców usług, np.: Poczty Polskiej, InPost, UPS, itp., aby wzbudzić w swoich potencjalnych ofiarach możliwie jak największe zaufanie. Starają się nakłonić odbiorców wiadomości do uzupełnienia danych na fałszywej stronie internetowej, do której prowadzi link zawarty w SMS-ie.

Poniżej zaprezentowano przykładowe, fałszywe wiadomości SMS:

Umieszczony w wiadomości link, przenosi potencjalną ofiarę na fałszywą stronę, łudząco przypominającą prawdziwe strony firm kurierskich. Tam, pod pretekstem np. dopłaty za ponowną dostawę, znajduje się fałszywy formularz płatności. Cyberprzestępcy nakłaniają do wpisania danych karty płatniczej, które wykorzystują następnie do kradzieży pieniędzy z konta ofiary.

W jaki sposób chronić się przed tego typu cyberatakami?

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności otrzymanego SMS-a, należy skontaktować się bezpośrednio z firmą lub instytucją, którą ma reprezentować nadawca. Należy użyć oficjalnego numeru telefonu lub adresu e-mail z oryginalnej strony internetowej, nie należy korzystać z danych podanych w SMS-ie.

Jeśli Klient podał dane kart płatniczych lub bankowości internetowej na fałszywej stronie, należy skontaktować się z Bankiem!

Infolinia banku! 801 507 307 (czynna 24h)

Najnowsze aktualności

do góry