Uważaj w co klikasz!

Uważaj na wiadomości z niebezpiecznymi linkami.

Sprawdź jak nie dać się złowić w sieci!

Czym jest phising?

Polega na tym, że oszuści rozsyłają wiadomości (np. e-maile, SMS-y oraz wiadomości na komunikatorach czy portalach społecznościowych) z linkami do fałszywych stron.

Tym podstępem przestępcy wyłudzają Twoje dane, np. login i hasło do konta, do poczty e-mail, do konta w mediach społecznościowych, dane karty kredytowej lub dane osobowe.

Gdzie może dochodzić do phisingu?

Popularne metody na wyłudzenia pieniędzy przez cyberprzestępców.
Portale ogłoszeniowe
Fałszywe strony internetowe
Fałszywe konta inwestycyjne
Oszukańcze reklamy
Portale ogłoszeniowe

Portale ogłoszeniowe w mediach społecznościowych – są proste w użyciu a do tego bezpłatne. Użytkownicy mogą przeglądać profile sprzedających, przez co czują się pewni bezpieczeństwa przeprowadzonych transakcji.

Przekonanie może okazać się jednak fałszywe. Duża popularność takich portali przyciąga wielu oszustów, którzy bez skrupułów czyhają na nieuwagę użytkowników.

Komercyjne portale ogłoszeniowe niestety coraz częściej są miejscem w którym możemy stać się ofiarami cyberprzestępców. Część z nas decyduje się na zakupy w sieci, bo jest tam taniej, szybciej i wygodniej. Sprawdź, co zrobić, by zakupy były również bezpieczne.

Fałszywe strony internetowe

Fałszywe strony internetowe, łudząco podobne do prawdziwych. Oszuści podszywają się pod instytucje zaufania publicznego (np. banki), usługi kurierskie, pośredników płatności. W adresie strony w pasku przeglądarki często pojawia się nazwa prawdziwej firmy.

Zdarza się, że przestępcy chcąc uwiarygodnić stronę korzystają z certyfikatu bezpieczeństwa, możesz zobaczysz zieloną kłódkę, która wzbudza zaufanie.

Fałszywe konta inwestycyjne

Fałszywe konta inwestycyjne są jednym z najczęściej występujących oszustw wymierzonych w nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego.

Cyberprzestępcy w swoich działaniach oferują zazwyczaj bardzo wysokie zyski bez ryzyka utraty pieniędzy, do tego celu wykorzystują nieprawdziwe serwisy internetowe rzekomo usprawniający proces inwestowania, telefony od konsultantów czy fałszywe aplikacje mobilne.

Oszukańcze reklamy

Oszukańcze reklamy w przeglądarkach internetowych oraz portalach społecznościowych.

Jak działają oszuści?

Zapoznaj się z metodami oszustw.
Portale ogłoszeniowe
Fałszywe strony internetowe
Portale ogłoszeniowe

1. Wystawiasz przedmiot na sprzedaż. Znajduje się kupujący. Inicjuje kontakt za pośrednictwem komunikatora internetowego np. aplikacji „WhatsApp”. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
2. Otrzymujesz link od oszusta. Klikasz na niego i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony portalu ogłoszeniowego. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty oraz stan Twojego konta. Wypełniasz formularz.
3. Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem autoryzacyjnym. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay.
4. Oszust Cię okrada. Oszust płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca gotówkę w bankomacie. Twoje konto jest puste.

Fałszywe strony internetowe

1. Klikasz w link fałszywej strony. Źródłem może być widomość SMS lub e-mail a nawet oszukańcza reklama.
2. Wprowadzasz dane w fałszywym panelu logowania.
3. Wejście w link prowadzi na spreparowaną stronę wyłudzającą dane logowania do bankowości elektronicznej. Złodzieje kradną oszczędności lub zaciągają pożyczki.
4. W innym wariancie oszuści mogą po uzyskaniu danych z formularza, próbować namówić do inwestycji swoich pieniędzy, co w rzeczywistości jest wyłudzeniem środków finansowych.

Jak nie paść ofiarą oszustwa?

Najlepszym sposobem w walce z oszustwami jest rozwaga.

W przypadku fałszywych stron internetowych najlepszą metodą jest weryfikacja adresu strony w pasku przeglądarki. Zwrócenie uwagi na drobne literówki.

Dobrą praktyką jest samodzielne wpisywanie adresu strony internetowej lub zapisanie adresu strony do zakładek.

Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawiający się przy wyniku wyszukiwania napis ”reklama”, gdyż wejście na link może prowadzić na niebezpieczną stronę.

Dobrą praktyką jest zweryfikowanie ustawionych limitów transakcji,

a także zachowaniu szczególnej ostrożności w podawaniu swoich danych w Internecie.

Czytanie SMS-ów od Banku oraz zwrócenie uwagi na to co nim autoryzujesz.

Ograniczenie zaufania do potencjalnych kontrahentów.

Nie instaluj oprogramowania lub aplikacji pod wpływem rozmowy

z rzekomym pracownikiem banku czy policjantem.

Unikanie bezpośrednich transakcji

– najlepszym sposobem jest rozliczanie się przez platformę zakupową.

Nie otwieranie linków,

które rzekomo mają pozwolić na finalizację transakcji, odbiór pieniędzy czy przesyłki.

Zachowanie ostrożności podczas prób nawiązania kontaktu

za pośrednictwem komunikatorów w mediach społecznościowych czy wiadomości SMS.

Utrzymywanie silnego hasła i regularna zmiana haseł do swoich kont online.

Ważne jest, aby używać unikalnych i trudnych do odgadnięcia kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych. Unikaj prostych haseł, takich jak daty urodzenia czy sekwencje liczbowe.

Chcesz wiedzieć więcej?

Sprawdź jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w internecie. Przeczytaj o praktycznych wskazówkach bezpiecznego komputera oraz smartfona, czujności w internecie oraz zasad tworzenia haseł.

Pobierz poradnik „Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w internecie”.

Dokumenty do pobrania

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi dokumentami
do góry