Twoje korzyści
Generali Investments TFI S.A.
Bank Spółdzielczy w Skierniewicach prowadzi sprzedaż jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych firmy Generali Investments TFI S.A.
Ma około 135 000 inwestorów indywidualnych i 550 inwestorów instytucjonalnych i oferuje szeroką gamę produktów inwestycyjnych w zakresie funduszy akcji, instrumentów dłużnych, jak i strategii absolutnej stopy zwrotu.
Silną pozycję Towarzystwa na rynku funduszy inwestycyjnych potwierdzają osiągane wyniki, a także liczne wyróżnienia dla zarządzających funduszami na przestrzeni ostatnich lat, w tym wielokrotnie za najlepsze TFI w Polsce.

Zanim zainwestujesz
Aktualna oferta
Zapoznaj się z aktualną ofertą TFI Generali Investments
Dzięki nawiązaniu współpracy z TFI Generali Investments wprowadziliśmy do swojej oferty ciekawe i zróżnicowane produkty. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
Ważne zmiany
1 stycznia 2021 roku zmieniają się zasady wyceny aktywów subfunduszy zarządzanych przez Generali Investments TFI oraz zasady przetwarzania zleceń.
Zasady wyceny aktywów subfunduszy Wycena aktywów subfunduszy za bieżący Dzień Wyceny (D) będzie dokonywana i publikowana w następnym Dniu (D+1), w oparciu o kursy zamknięcia rynków z Dnia Wyceny (D), a nie jak dotychczas o kursy z godz. 12:00.
Zasady przetwarzania zleceń Zasady przetwarzania zleceń dotyczących jednostek uczestnictwa zostają ujednolicone. Zlecenia - poprawnie złożone, opłacone i dostarczone do Agenta Transferowego (AT) do końca bieżącego Dnia Wyceny (D) - zostaną najwcześniej przetworzone po cenie z następnego Dnia Wyceny (D+1), która zostanie ustalona i opublikowana w kolejnym Dniu Wyceny (D+2).
Bez zmian pozostaje fakt, że termin realizacji zleceń nie może przekroczyć 7 dni, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
Szczegółowe informacje dotyczące nowych zasad znajdą Państwo w Pytaniach i odpowiedziach dostępnych poniżej.
Pytania i odpowiedzi
Co to są fundusze inwestycyjne?
Fundusz inwestycyjny to lokowanie środków finansowych na określony cel. Każdy fundusz ma określoną politykę inwestycyjną, która określa m.in. rodzaj aktywów w jakie lokuje środki uczestników, region inwestycji oraz założenia strategii inwestycyjnej:
- fundusz i jego aktywa nie są własnością firmy zarządzającej, lecz należą do poszczególnych inwestorów;
- fundusz inwestycyjny nie może zbankrutować;
- fundusz ma odrębną osobowość prawną;
- środki funduszu zarządzane są przez specjalistów (licencjonowanych przez KNF);
- inwestorem funduszu mogą być zarówno osoby fizyczne, jak również osoby prawne oraz podmioty organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.
Rodzaje funduszy ze względu na konstrukcję prawną: - fundusze otwarte – zbywają i odkupują jednostki uczestnictwa w każdym dniu wyceny na życzenie klientów.
- fundusze zamknięte – emitują nie jednostki uczestnictwa, a certyfikaty inwestycyjne. Ilość certyfikatów do wydania jest ograniczona do ustaleń dokonywanych w kolejnych emisjach. Uczestnik funduszu zamkniętego nie może również wymagać wykupienia certyfikatu w dowolnym momencie. Zgłoszenie umorzenia następuje tylko w terminach określonych przez fundusz. Zwykle odbywa się to raz na miesiąc lub raz na kwartał. Do tego typu funduszy można przystąpić przez subskrypcję odbywającą się w określonym czasie.
- fundusze specjalistyczne (otwarte i zamknięte) – do których przystąpienie jest ograniczone koniecznością spełnienia określonych warunków, istnieją np. fundusze przeznaczone wyłącznie dla pracowników danej instytucji.
Fundusze można podzielić także ze względu na przyjęte cele inwestycyjne oraz skład portfela: - fundusze dłużne krótkoterminowe – inwestują w bezpieczne papiery wartościowe o krótkim terminie wykupu; polecane dla osób, które zamierzają inwestować krócej niż rok. Jest to dobry wybór dla inwestorów ceniących niskie ryzyko, chcących przeczekać zmiany na rynkach akcji lub obligacji.
- fundusze obligacji – inwestują w bezpieczne papiery wartościowe o dłuższym terminie wykupu; dobra inwestycja dla zamierzających inwestować dłużej niż rok, a krócej niż 3 lata.
- fundusze mieszane (stabilnego wzrostu lub zrównoważone) – inwestują część środków w bezpieczne papiery wartościowe, a część w akcje przedsiębiorstw. Podział portfela zależy od przyjętego w statucie funduszu zapisu.
- fundusze akcji – inwestują w akcje przedsiębiorstw polskich i zagranicznych.
Fundusz parasolowy to zbiór pojedynczych funduszy, zwanych subfunduszami, które skupione są w ramach jednego podmiotu prawnego. Taka forma funduszu inwestycyjnego została wprowadzona na podstawie Ustawy o funduszach inwestycyjnych z 2004 roku. W skład jednego funduszu parasolowego mogą wchodzić subfundusze zarządzane tylko przez jedno TFI, jednak ich charakter może być całkiem odmienny. Subfundusze różnią się między sobą przede wszystkim polityką inwestycyjną. Klient, wpłacając pieniądze do funduszu parasolowego, sam określa, w których subfunduszach chce je ulokować i w jakiej proporcji. Inwestowany kapitał równie dobrze może trafić tylko do jednego subfunduszu.
Korzyści z inwestycji w fundusz parasolowy:
Podstawową zaletą funduszy parasolowych jest swobodny przepływ kapitału pomiędzy subfunduszami w ramach tego samego „parasola”. W każdej chwili klient może przenieść jednostki do innego subfunduszu, nie ponosząc przy tym żadnych dodatkowych kosztów oraz znacznie obniżając czas trwania takiej operacji w porównaniu do przeniesienia kapitału do funduszu zarządzanego przez inne TFI. Inwestor, spodziewając się spadków na giełdzie, może szybko „uciec” z agresywnego funduszu akcyjnego do bezpieczniejszego subfunduszu obligacyjnego i znów powrócić do akcji w dogodnym momencie.
Najważniejszą kwestią dotyczącą funduszy parasolowych jest brak obowiązku płacenia podatku od zysków kapitałowych przy zamianach jednostek pomiędzy subfunduszami. Nie oznacza to jednak, że podatek po prostu przepada i ewentualne zyski w pełnej kwocie trafiają do kieszeni inwestora. Płatność podatku zostaje odroczona do momentu całkowitego wycofania kapitału z danego funduszu parasolowego.
Czy regularne wpłaty są konieczne?
Regularne wpłaty do funduszy nie są konieczne. Wpłaty możesz realizować w dowolnym czasie i na dowolne fundusze. Możesz wpłacać duże kwoty jednorazowo lub w częściach. Zalecamy jednak regularne inwestycje, zwłaszcza w fundusze akcji, co pozwoli uniknąć dużej zmienności Twoich oszczędności. Zawsze należy pamiętać o ryzyku inwestycyjnym.
Czym jest ryzyko inwestycyjne?
Ryzyko inwestycyjne – to nic innego, jak niepewność w kwestii wielkości osiąganego zysku lub straty, jaką może przynieść nasza inwestycja. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z inwestycji, tylko właściwie określić własny poziom tolerancji ryzyka inwestycyjnego tak, by uniknąć niemiłych niespodzianek.
Czy mogę osiągnąć zyski?
Fundusze inwestycyjne nie dają gwarancji osiągnięcia zysków. Fundusze różnią się między sobą skalą ryzyka, a także możliwymi zyskami. Należy określić indywidualny (akceptowalny) poziom ryzyka i potencjalnych zysków.
Gdzie mogę zapoznać się z podstawowymi pojęciami dotyczących inwestowania?
Baza wiedzy zawierające podstawowe pojęcia dostępna jest na stronie Generali Investments. Sprawdź.
Dlaczego zasady wyceny i realizacji zleceń zostają zmienione?
Zasady wyceny zmieniają się z dwóch powodów.
- Po pierwsze – w celu ujednolicenia zasad realizacji zleceń. Od 1 stycznia 2021 roku wszystkie prawidłowo złożone, opłacone i dostarczone w bieżącym Dniu Wyceny (D) do Agenta Transferowego (AT) zlecenia będą realizowane jednolicie dla wszystkich subfunduszy, najwcześniej po cenie z Dnia Wyceny (D+1), co ułatwi Państwu kontrolę nad własnym portfelem inwestycyjnym.
- Po drugie – wdrożenie standardu rynkowego w procesie wyceny pozwoli wprost porównywać wyniki naszych subfunduszy z konkurentami, zarówno polskimi jak i zagranicznymi.
Na czym polega zmiana zasady wyceny i realizacji zleceń?
- Wycena aktywów subfunduszy za bieżący Dzień Wyceny (D) będzie dokonywana i publikowana w następnym Dniu (D+1), w oparciu o kursy zamknięcia rynków z Dnia Wyceny (D), a nie jak dotychczas o kursy z godz. 12:00.
- Zasady przetwarzania zleceń dotyczących jednostek uczestnictwa zostają ujednolicone. Zlecenia – poprawnie złożone, opłacone i dostarczone do Agenta Transferowego (AT) do końca bieżącego Dnia Wyceny (D) – zostaną najwcześniej przetworzone po cenie z następnego Dnia Wyceny (D+1), która zostanie ustalona i opublikowana w kolejnym Dniu Wyceny (D+2).
Niezmienny pozostaje fakt, że termin realizacji zleceń nie może przekroczyć 7 dni, chyba że opóźnienie wynika z okoliczności, za które Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności.
Porównanie zasad wyceny i realizacji zleceń:
Przed zmianą | Po zmianie | |
Zasady wyceny aktywów subfunduszy za bieżący Dzień Wyceny (D) | W oparciu o kursy z godz. 12:00 w bieżącym Dniu Wyceny (D) | W oparciu o kursy zamknięcia z bieżącego Dnia Wyceny (D) |
Dokonanie i publikacja wyceny na stronie Towarzystwa za bieżący Dzień Wyceny (D) | Bieżący Dzień Wyceny (D), ok. godziny 17:00 | Następny Dzień Wyceny (D+1), ok. godziny 17:00 |
Realizacja zleceń poprawnie złożonych, opłaconych i dostarczonych do AT w bieżącym Dniu Wyceny (D) | Złożone/opłacone/dostarczone do godziny 9:00 lub 12:00 w bieżącym Dniu Wyceny (D) – realizacja w różnych dniach w zależności od subfunduszu, najwcześniej w bieżącym Dniu Wyceny (D) | Złożone/opłacone/dostarczone w bieżącym Dniu Wyceny (D) – realizacja jednolicie dla wszystkich subfunduszy, najwcześniej zgodnie z wyceną z następnego Dnia Wyceny (D+1) w kolejnym Dniu Wyceny (D+2) |
Widoczność zrealizowanych zleceń złożonych w Dniu Wyceny (D) w systemach transakcyjnych Generali Inwestments | Najwcześniej - w następnym Dniu Wyceny (D+1) | Najwcześniej – w 3 Dniu Wyceny (D+3) |
Dzień Wyceny – jest to dzień, w którym odbywa się sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Co ta zmiana oznacza dla klientów w praktyce?
Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na zlecenia realizowane na przełomie roku. Transakcje zlecone, opłacone i dostarczone 30 grudnia 2020 r. po godzinie granicznej (odpowiednio w danym subfunduszu – po godz. 9:00 lub 12:00), zrealizowane będą najwcześniej 5 stycznia 2021 r. z datą wyceny 4 stycznia 2021 roku, ponieważ 31 grudnia oraz 1,2 i 3 stycznia są dniami bez sesji na giełdzie.
Prosimy także o zwrócenie uwagi na fakt, że 6 stycznia 2021 r. – jako dzień świąteczny – również jest dniem bez sesji giełdowej i nie odbywa się wówczas wycena subfunduszy.
Przykład realizacji zlecenia złożonego po 1 stycznia 2021:
- Złożenie, opłacenie i dostarczenie poprawnego zlecenia: 11.01.2021 (D) – do końca dnia.
- Wycena zlecenia i publikacja cen jednostek uczestnictwa na stronie www, zgodnie z którymi zostanie rozliczone zlecenie: 13.01.2021 (w dniu D+2 za Dzień Wyceny D+1).
- Rozliczenie zlecenia: 13.01.2021 (D+2).
Czy moje zlecenie może być zrealizowane z datą późniejszą niż D+1?
Zgodnie z art. 90 ustawy o z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, co do zasady fundusz zbywa i odkupuje jednostki uczestnictwa w ciągu 7 dni od złożenia funduszowi odpowiedniego zlecenia i skutecznego wpłacenia adekwatnych środków na rachunek wskazany przez fundusz. Najwcześniejszy możliwy termin realizacji zleceń złożonych w dniu D to dzień D+2, po cenie jednostki z dnia D+1.
Masz pytania?
Infolinia dostępna jest całą dobę, 7 dni w tygodniu.
- Bankomat
- Wpłatomat
- Bankomat
- Wpłatomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
- Wpłatomat
- Bankomat
- Bankomat
- Wpłatomat
- Bankomat
- Wpłatomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
Najbliższy bankomat - Oddział Banku w Puszczy Mariańskiej
- Bankomat
- Wpłatomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
Dokumenty do pobrania
Sprawdź, czy nie potrzebujesz
Gdzie dostępne są produkty Generali Investment TFI S.A.?
Nazwa oddziału
Adres placówki
Numer telefonu
Oddział Banku w Żyrardowie
ul. Łukasińskiego 13, 96-300 Żyrardów
46 855 47 07
Oddział Banku w Skierniewicach na osiedlu Widok
ul. Narbuta-Łuczyńskiego 26, 96-100 Skierniewice
46 832 70 01
Oddział Banku w Płocku
ul. Bielska 45, 09-400 Płock
24 262 34 29
I Oddział Banku w Skierniewicach
ul. Reymonta 25, 96-100 Skierniewice
46 834 48 02
Oddział Banku w Głuchowie
al. Klonowa 6, 96-130 Głuchów
46 815 06 46
Oddział Banku w Piotrkowie Trybunalskim
ul. Armii Krajowej 15/Szkolna 43, 97-300 Piotrków Trybunalski
44 646 55 60
Oddział Banku w Łyszkowicach
ul. Głowackiego 32, 99-420 Łyszkowice
46 838 89 21
Oddział Banku w Puszczy Mariańskiej
ul. Papczyńskiego 1, 96-330 Puszcza Mariańska
46 831 84 10
Oddział Banku w Łowiczu
ul. Nowy Rynek 30, 99-400 Łowicz
46 837 91 43
Oddział Banku w Bolimowie
ul. Farna 4, 99-417 Bolimów
46 838 03 08
Oddział Banku w Grodzisku Mazowieckim
ul. Obrońców Getta 22, 05-825 Grodzisk Mazowiecki
22 755 14 10
Oddział Banku w Nowym Kawęczynie
Nowy Kawęczyn 32, 96-115 Nowy Kawęczyn
46 831 41 40
Oddział Banku w Łodzi Śródmieście
ul. Narutowicza 59, 90-130 Łódź
42 678 58 55
Informacje o ryzyku
Wymagane prawnie informacje, w tym informacje o ryzyku inwestycyjnym związanym z inwestycjami w jednostki uczestnictwa funduszy i subfunduszy, dostępne są w prospektach informacyjnych i w skrótach prospektów informacyjnych funduszy dostępnych w Internecie na stronie www.generali-investments.pl, w Generali Investments TFI S.A. oraz w placówkach sieci sprzedaży.
Źródło: strona internetowa firmy Generali Investments TFI S.A.