Informacja
Przygotowaliśmy najważniejsze informacje na temat wskaźników referencyjnych. Dowiesz się tu:
- Czym są wskaźniki referencyjne i do czego służą?
- Zmiany w związku z rozporządzeniem BMR.
- Jakie działania wprowadził nasz Bank?
- Co daje aneks do umowy?
Czym są wskaźniki referencyjne?
Wskaźniki referencyjne wykorzystywane na rynkach finansowych, stosuje się w umowach finansowych w celu wyliczenia oprocentowania, w oparciu o które spłacane są np. odsetki od zaciągniętych zobowiązań. Wskaźniki mogą być wykorzystywane również do innych transakcji opartych na zmiennej stopie procentowej. Przykładami wskaźników referencyjnych są m.in. WIBOR, WIBID, EURIBOR.
Te wskaźniki opracowują administratorzy wskaźników. Administrator wskaźnika to podmiot, który jest:
- kontrolowany przez organ nadzoru i
- niezależny od banków i innych instytucji finansowych.
Administrator wskaźnika wyznacza wskaźnik zgodnie z przyjętą metodyką i dba o spójność tego procesu z obowiązującymi regulacjami. Wartość wskaźnika referencyjnego oblicza się na podstawie danych zewnętrznych, aby zmierzyć rynek bazowy. Jego wartość jest zmienna i zależy od sytuacji ekonomicznej. Administratorzy dobierając metodologię liczenia wskaźników muszą kierować się rzetelnością i dokładnością przy pomiarach rynku bazowego oraz dbać o wysoką jakość danych używanych do pomiaru.
Zmiany w związku z rozporządzeniem BMR
Komisja Europejska po 2008 roku zaczęła prace nad nowym standardem wyliczania i stosowania wskaźników referencyjnych, które zaowocowały rozporządzeniem BMR1. Ma ono na celu zmianę metodologii opracowywania wskaźników referencyjnych. Zmiana ma zapewnić przejrzystość, rzetelność i wiarygodność wskaźników referencyjnych na terenie Unii Europejskiej oraz zwiększyć ochronę konsumentów. Rozporządzenie BMR gruntownie reorganizuje obszar stawek referencyjnych wykorzystywanych na rynku finansowym i wprowadza nowy standard ich wyznaczania i stosowania.
1 Pełna nazwa rozporządzenia: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 z późniejszymi zmianami.
Jakie działania wprowadził nasz Bank?
Podobnie jak cały sektor bankowy monitorujemy czynności podejmowane przez regulatorów w zakresie wskaźników referencyjnych oraz wdrażamy rozwiązania mające na celu dostosowanie swoich działań do wymogów Rozporządzenia BMR.
Bank Spółdzielczy w Skierniewicach przyjął plan awaryjny na okoliczność zaprzestania opracowania lub istotnej zmiany wskaźników referencyjnych wykorzystywanych w relacjach z klientami i odzwierciedlenia ich w odpowiednich umowach w zakresie:
- wyznaczania tzw. wskaźnika alternatywnego, który będzie stosowny w związku z zaistnieniem takich zdarzeń jak zaprzestanie opracowywania lub publikowania wskaźnika referencyjnego,
- wskazania rozwiązań, które znajdują zastosowanie w przypadku, gdy nie został wyznaczony wskaźnik alternatywny lub nie może być on stosowany w związku z zaistnieniem takich zdarzeń jak zaprzestanie jego opracowania lub publikowania,
- wskazania działań, jakie bank podejmie w przypadku tymczasowej niedostępności wskaźnika referencyjnego.
W odniesieniu do umów zawartych przez Kredytobiorców przed dniem 1 lipca 2022 opartych o stawkę WIBOR, Bank umożliwia zawarcie bezpłatnego aneksu wprowadzającego zapisy planu awaryjnego. W celu podpisania aneksu do umowy kredytowej, zapraszamy do wybranej placówki Banku.
Co daje aneks do umowy?
Wskaźnik WIBOR jest jeszcze opracowywany i publikowany, jednak może ulec to zmiennie. Bezpłatny aneks do umowy daje pewność, co się stanie, gdy jakiś wskaźnik referencyjny zniknie w przyszłości. Gdy podpiszesz aneks, zyskujesz:
- Pewność – jak postąpimy, jeśli w przyszłości nastąpi sytuacja, że Bank nie będzie mógł stosować wskaźnika referencyjnego WIBOR, który obecnie wykorzystujemy do wyliczania oprocentowania.
- Przejrzystość – jaki wskaźnik alternatywny wybierze Bank, gdy przestanie istnieć wskaźnik referencyjny WIBOR
Masz pytania?
Infolinia dostępna jest całą dobę, 7 dni w tygodniu.
- Bankomat
- Wpłatomat
- Bankomat
- Wpłatomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
- Wpłatomat
- Bankomat
- Bankomat
- Wpłatomat
Zmiana godzin pracy placówki od 27.11 do 15.12.2023.
Więcej szczegółów
- Bankomat
- Wpłatomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
Najbliższy bankomat - Oddział Banku w Puszczy Mariańskiej
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
- Bankomat
Pytania i odpowiedzi
Co się stanie z moim kredytem, jak nie podpisze aneksu?
Oznacza to stan niepewności prawnych – zarówno dla Ciebie, jak i banku.
Jak zmieni się kwota raty mojego kredytu po podpisaniu aneksu?
Po podpisaniu aneksu oprocentowanie kredytu będziemy naliczać tak jak do tej pory – dopóki nie zmieni się obecnie stosowany wskaźnik referencyjny WIBOR.
Co zmieni się w moim kredycie, gdy podpiszę aneks do umowy?
Bezpłatny aneks do umowy daje pewność, co się stanie, gdy jakiś wskaźnik referencyjny zniknie w przyszłości. Gdy podpiszesz aneks, zyskujesz:
- Pewność – jak postąpimy, jeśli w przyszłości nastąpi sytuacja, że Bank nie będzie mógł stosować wskaźnika referencyjnego WIBOR, który obecnie wykorzystujemy do wyliczania oprocentowania.
- Przejrzystość – jaki wskaźnik alternatywny wybierze Bank, gdy przestanie istnieć wskaźnik referencyjny WIBOR
Czy lepiej podpisać aneks, czy lepiej poczekać?
Niepodpisanie aneksu oznacza to stan niepewności prawnych – zarówno dla Ciebie, jak i banku.